7. Kristiansand Sjø

Sjøspeidere til fjells!

Sjøspeiding er først og fremst: speiding. Våre medlemmer driver med de samme aktivitetene som alle speidere: friluftsliv i skog og mark, trening på praktiske aktiviteter og engasjement for andre gjennom speideraksjonen.

Vi har et treningsprogram der vi utvikler kunnskap og ferdigheter på mange plan, og vi trener på å ta ledelse og forvalte ansvar.

I vinterhalvåret er vi mye til skogs og øver oss på å orientere, og på å lage mat på bål. Og vi drar også til fjells!

I tillegg til det vanlige speiderprogrammet har vi de spesielle sjøspeideraktivitetene. Det innebærer at vi øver oss på å være i båt og å behandle båt og mannskap på en trygg måte. Vi lærer oss navigasjon og kartlesing og kan etter hvert avlegge en praktisk prøve og få sertifikat. Da kan vi dra ut med speiderbåt sammen med patruljen uten at en voksen leder er med. Som en ekstra bonus kan våre medlemmer også låne båter til turer av mer privat karakter etter avtale med troppsleder.